Slavné židovské rody

Pocházím z novinářské rodiny, můj tatínek Josef Matyáš se řadu let věnuje příběhům vědců a vědkyň (za publikační činnost získal v roce 2008 ocenění od Akademie věd ČR). Moje maminka Ivana Matyášová píše o medicíně, a já jsem si našla své místo v oblasti kultury a historie. 

Už dlouho jsem snila o společném projektu, kde spojíme síly a vypátráme společně příběhy z minulosti, protože pátrání v historii je nám blízké. Nyní připravujeme s tatínkem publikaci pro renomované nakladatelství Práh. Součástí knihy bude deset příběhů slavných židovských rodin, které se věnovaly podnikání a podporovaly kulturní a společenské aktivity. 

Dozvíte se, kdo byl král znojemských okurek, ale také organizátor aktivit pro židovské uprchlíky. Prozkoumáte příběhy pražského Bati - Jindřicha Waldese, který měl slavnou továrnu Koh-i-noor, kromě toho byl dlouholetým podporovatelem umění. A podíváme se na příběhy rodiny Stiassni, která žila a podnikala v Brně. Jejich unikátní vila jsem navštívila v roce 2017, kdy se v Brně konalo setkání slavných židovských rodů. Akce se zúčastnili potomci rodiny Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer. Vlevo je série mých textů, která vyšla v týdeníku Vlasta. 

Publikace vyjde na podzim 2022 v nakladatelství Práh.